Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu

27-600 Sandomierz, ul. Słowackiego 17A, email: sekretariat@ops.sandomierz.pl

Projekt socjalny

SPOTKANIE WIGILIJNE

 W dniu 18.12.2015 roku w Bursie Szkolnej mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego 22 odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Inicjatywa adresowana była do osób, które przez wzgląd na sytuacje zdrowotną, życiową, czy też materialną są szczególnie narażone na izolacje społeczną. Z zaproszenia skorzystało około 200 osób, wśród których pojawili się między innymi mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn, osoby starsze i samotne pozostające w zainteresowaniu pracowników Ośrodka, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej, uczestnicy zajęć terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy, czy też dzieci uczęszczające do świetlic socjoterapeutycznych: “Przystań” oraz “Bajka”.

Czytaj więcej:

Projekt socjalny

Projekt socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej

w Sandomierzu

 

Spotkanie wigilijne”

 

Organizacja spotkania okolicznościowego o charakterze uroczystości wigilijnej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,  osób starszych,  przewlekle chorych,  samotnych,  niepełnosprawnych  oraz  bezdomnych  

z terenu gminy Sandomierz 

  

I. DIAGNOZA

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu w ramach ustawowo regulowanych zadań oraz inicjatyw własnych pomaga osobom, które przez wzgląd na ograniczone zasoby i nikłe wsparcie środowiskowe mają trudności w zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb bytowych. Przyczyn wspomnianych trudności można doszukiwać się w wielu różnych czynnikach, związanych między innymi z wiekiem, stanem zdrowia, krzywdzącymi stereotypami społecznymi, czy sytuacją rodzinną. Gmina Sandomierz na dzień 31.12.2014 roku liczyła 24 326mieszkańców ( dane GUS). Z pomocy oferowanej przez Ośrodek korzystało w 2014 roku 617 rodzin, w tym 280 osób samotnie gospodarujących. Liczną grupą osób pozostających w zainteresowaniu Ośrodka są osoby starsze i samotne, których populacja systematycznie rośnie. Sandomierscy seniorzy korzystają z pomocy w postaci usług opiekuńczych, dofinansowania leków, zakupu opału w sezonie grzewczym, zabezpieczenia żywności, czy środków czystości. Wielu podopiecznych Ośrodka, do których docierają pracownicy socjalni, oprócz pomocy finansowej, czy rzeczowej potrzebują wsparcia w postaci pracy socjalnej, przełamywania ich izolacji społecznej, integrowania lokalnej społeczności, wzmacniania ich poczucia własnej wartości i przydatności. Jedną z form oddziaływań o wspomnianym charakterze jest organizowanie spotkań okolicznościowych, takich jak uroczystości wigilijne. Okres bożonarodzeniowy jest powszechnie kojarzony z czasem spędzanym w rodzinnym gronie, dlatego dla osób samotnych, czy bezdomnych może wiązać się z dotkliwie odczuwanym poczuciem alienacji. Organizacja takich spotkań jest szczególnie wskazana nie tylko przez wzgląd na dobro osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale także dzieci wzrastających w rodzinach zmagających się z różnymi trudnościami. Ilość rodzin rozbitych, niekompletnych oraz rosnąca skala zjawiska trudności opiekuńczo – wychowawczych potwierdzają zasadność organizowania spotkań, które akcentowałyby tradycyjne wartości związane z rodziną i stwarzały możliwość wspólnego spędzenia czasu.

II. CELE PROJEKTU

Celem projektu jest przygotowanie spotkania wigilijnego dla osób z terenu gminy Sandomierz, które nie mają możliwości spędzenia tego wyjątkowego dnia w gronie osób bliskich, w atmosferze i przy oprawie kojarzonej z tradycyjnymi polskimi świętami bożonarodzeniowymi. Spotkanie ma utwierdzić uczestników w przekonaniu o przynależności do społeczności lokalnej. Organizatorzy chcą pokazać, iż są instytucje powołane do tego, aby w takich momentach wspierać, pomagać i sprawiać radość. 

III. ZADANIA PROJEKTU

 

Zadaniem realizowanego projektu jest:
 

  1. Zmniejszenie poczucia alienacji społecznej adresatów projektu,
  2. Wzrost poczucia własnej wartości osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  3. Integracja osób o podobnym statusie społecznym,
  4. Kultywowanie tradycji poprzez wspólne biesiadowanie, śpiewanie-kolędowanie,
  5. Zaangażowanie instytucji, firm, osób prywatnych w działania na rzecz środowiska lokalnego,
  6. Uwrażliwienie mieszkańców gminy na potrzeby i trudności osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych, którzy żyją wśród nas,
  7. Wsparcie (rzeczowe) uczestników spotkania poprzez wręczenie “paczek świątecznych”.


IV. ODBIORCY

Odbiorcami projektu są osoby samotne, chore, starsze, niepełnosprawne, ubogie, bezdomne, zamieszkujące na terenie gminy Sandomierz. Lista osób zaproszonych na spotkanie przygotowana jest w oparciu o pracę socjalną pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu, kierowników placówek funkcjonujących w strukturach OPS oraz instytucji współpracujących z Ośrodkiem.

V. ORGANIZATORZY

Organizatorem projektu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu oraz placówki funkcjonujące w strukturach Ośrodka tj. Środowiskowy Dom Samopomocy, Świetlice Socjoterapeutyczne “Bajka “i “Przystań”.


VI. MIEJSCE I TERMIN REALIZACJI

Spotkanie zorganizowane zostanie w wybranym lokalu gastronomicznym na terenie gminy Sandomierz.
 

Termin: grudzień każdego roku

 

VII. HARMONOGRAM

 

Przygotowanie spotkania

1.

 

Ustalenie szczegółów dotyczących miejsca zorganizowania spotkania.

 

 

listopad

 

2.

 

Wystąpienie do lokalnych przedsiębiorców o włączenie się w organizację spotkania (sponsoring).

 

listopad

 

3.

 

Zorganizowanie transportu dla uczestników spotkania .

 

listopad

 

4.

 

Przygotowanie i doręczenie zaproszeń do uczestników spotkania oraz zaproszonych gości.

 

grudzień

 

5.

 

Przygotowanie paczek świątecznych dla najuboższych uczestników spotkania.

 

grudzień

 

6.

 

Przygotowanie poczęstunku-potrawy wigilijne.

 

grudzień

 

Przebieg spotkania

1.

 

Dowóz uczestników spotkania.

 

 

2.

 

Przywitanie uczestników i gości.

 

 

3.        Wspólne połamanie się opłatkiem.

 

4.        Poczęstunek- potrawy wigilijne.

 

5.        Program artystyczny dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych.

 

 

6.

 

Wspólne kolędowanie.

 

 

7.

 

Rozdanie paczek świątecznych.

 

 

8.

 

Transport powrotny.

 

 

 

VIII.ZAKŁADANE REZULTATY

Organizowane spotkania ma na celu wsparcie osób, które w okresie świąt Bożego Narodzenia pozostają samotne, szczególnie osób starszych, które nie mogą samodzielnie przygotować sobie potraw wigilijnych, a także bezdomnych, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz osób niepełnosprawnych. Wspólne dzielenie się opłatkiem, spożywanie potraw oraz kolędowanie pozwoli uczestnikom spotkania poczuć ciepło spotkania z drugim człowiekiem, często będącym w podobnej sytuacji życiowej. Zakładamy stworzenie zaproszonym gościom możliwości spędzenia czasu w atmosferze kojarzonej z tradycyjnymi polskimi świętami.

 

 

 

Jesteś tutaj: Start Ośrodek Pomocy Społecznej Projekt socjalny